Eesti Kunstiakadeemia näitus “Triip”

Detsember 6 - Jaanuar 31

2.korrusel, 10:00-21:00

Selleks, et mõista must-valge mustri jõudmist moeajaloosse, tuleb aega kerida kümneid tuhandeid aastaid tagasi. Küttisid ju inimesed ellujäämiseks loomi ning sooja saamiseks nahkasid kehakateteks. Aja arenedes muutus naha väärtus ning üha enam muutusid atraktiivseks loomamustrid.

Eksootiline triibuline nahk on siiani jahimehe trofee ja selle kandjale staatuse sümbol. See on kui luksuskaup, millele käib jaht ja millele on alati nõudlust. Paraku on suur roll meedial, mis avaldab fotoseeriaid, kus glamuuri ja hea elu juurde kuulub peenest nahast aksessuaarid.

Sebra ja inimese vahel võib luua paralleele. Nii nagu triibumuster on unikaalne, on ka iga inimene individuaalne, nii nagu loomad hoiavad karjas kokku, on ka ühiskonnas märgata suurlinnastumist. Inimesed koonduvad, mis toob kaasa kiirustamist, pidevate probleemide lahendamist, mis omakorda tekitab stressi ja ükskõiksust.

Väikese hobuse triibulise muster on kui kamuflaaž, mis sulandub ümbritsevaga ning jätab looma märkamatuks. Ohu korral on ta kiire ja põgeneb. Inimesi ümbritsevad ka pidevad ohud, kuid nende eest põgenemise tagajärjeks valed illusioonid, pealiskaudsus, kapseldumine…

Et tunda ennast ühiskonnas kaitstuna, vajaliku ja ilusana, ehime ennast riietega ja loome enda ümber mustreid. Mida närvilisem hing, seda rohkem on ihalus korrapärasuse järgi. Sirge triip sümboliseerib rangust, mis peegeldab vaoshoitust ja kontrollitud käitumist. Triibu laiust saab võrrelda sebra mustriga. Teooriakohaselt on kuumemas kohas elavatel loomadel mustrikontrastsus tugevam ja mustad triibud laiemad.

Käesolev näitus „Triip“ on Eesti Kunstiakadeemia moestilistika IV kursuse tudengite interpretatsioon looduslikule ja linnatriibule, mida seob kokku sõna mood. Tudengid kombivad maailma endast väljaspool, üritavad loodust ja ja tehismaailma siduda ninga paisata välja seda uutes kombinatsioonides. Näitusel näeb triibu tõlgendust erinevates meediumites: foto, illustratsioon ja ruumikujundus.

Tööde autorid: Liina Raidoja, Mari Riina Mölder, Kadri Vahar, Jasmin Isabel Kaunismäe, Triin Uustalu, Svea Paju, Piret Suviste, Hanna Saagpakk ja Katriann Kaasik.

Juhendaja Maiu Rõõmus.

 

Instagram.

#t1tallinn #tasteoftallinn